سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامین (تاپیکو)

معرفی سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامین (تاپیکو):

شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) یکی از بزرگترین هلدینگ‌های اقتصادی کشور است که تحت مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی قرار دارد. این هلدینگ در حال حاضر، با دراختيار داشتن 32 شركت مديريتي و وابسته اصلي در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، صنایع لاستيك و سلولزي، سهم قابل توجهي در توليد و اشتغال كشور دارد بطوریکه هم اکنون حدود 16 هزار نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند.

شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در راستای استفاده از مزیت‌های بازار سرمایه سهام خود را در هجدهم تیرماه 1392 در بورس اوراق بهادار کشور عرضه کرده است. تاپیکو هم اکنون از حیث سرمایه، بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری بورسی کشور به حساب می‌آید.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تاپیکو که آن را از سایر شرکتهای مشابه متمایز کرده است، داشتن یک سبد جامع از محصولات پتروشیمی و حضور این هلدینگ در بهترین مجتمع‌های پتروشیمی کشور و همچنین بهره مندی از خوراک گاز به جای مایع در مجتمع های پتروشیمی است که این شرکت را از تکانه های اقتصادی به دور می دارد. و از این رو؛ مهمترین ترغیب کننده جذب سرمایه گذاری در مرزهای خارج از کشور می باشد.

تاپیکو همچنین در سطح بین‌المللی، در رده يكي از شركت‌هاي متنوع جهان بوده و از حیث فروش محصولات پتروشیمی در فهرست 10 شرکت برتر منطقه خاورمیانه و آفریقا قرار دارد.

هلدینگ تاپیکو با اتكاء به ذخایر عظیم نفت و گاز و نیروی انسانی متخصص در كشور، رویكرد هیات مدیره تاپیكو توسعه سرمایه گذاری ها در حوزه های جذاب زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بوده و از گسترش روابط موثر و برد برد با شركت های معتبر داخلی و بین المللی در حوزه سرمایه گذاری های مشترك، تامین مالی و سایر پیشنهادات ارزشمند و همكاری های موثر استقبال می نماید.

چشم انداز و ماموریت

جهت گیری سرمایه گذاری های تاپیكو در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارای ویژگی هایی از قبیل نزدیكی به سواحل و بنادر صادراتی، تمركز بر خوراك گازی، بزرگ مقیاس بودن، بهره مندی از تكنولوژی های برتر تولید و مشاركت با شركت های معتبر داخلی و بین المللی می باشد، بطوری كه بتواند جذابیت بالاتری در زنجیره ارزش ایجاد نماید. شرکت اینک از تنوع بالای پرتفوی، وجود پروژه های متنوع و توان توسعه پایدار در سود آوری، توان بالای مشاركت در طرح های بزرگ صنعت در كشور و سهم بالا از بازار داخلی و صادراتی در محصولات صنعت بهره مند است و می کوشیم با توانایی بالا جهت مشاركت و تامین مالی در اجرای طرح های توسعه با شركت های معتبر بین المللی در داخل و خارج از كشور ، تخصص و قابلیت بالای هلدینگ در حوزه های فنی صنعت و مدیریت پروژه ها ، توانایی بهره مندی از ابزار های جدید و مدرن تامین مالی و توانایی بالا در تحقیق و توسعه راهبردی در صنعت به این هدف والا دست یابیم. اولویت محوری تاپیكو شامل انجام فعالیت های اقتصادی با رعایت قوانین حاکم ، شفافیت عملکرد، پاسخگویی و پایبندی به مسئولیت های اجتماعی با هدف تامین بیشترین ارزش برای ذی نفعان در جهت توسعه پایدار می باشد.

استراتژی های هلدینگ

1- تلاش در جهت تکمیل پروژه های در دست اجرا بخصوص طرح عظیم ستاره خلیج فارس به عنوان سهامدار عمده

2- توسعه سرمایه گذاری در حوزه های جذاب صنعت

3- توسعه همكاری و مشاركت با شرکتهای معتبر و صاحبان سرمایه و دانش فنی

4- رسوخ و توسعه بازارهای داخلی و بین الملل

5-بهینه سازی سبد سرمایه گذاری با تاکید بر خلق ارزش

6- ارتقا هم افزایی بین شرکتهای مرتبط با گروه تامین با تاکید بر خلق ارزش

7- حضور موثر در نهادها و تشکل های مرتبط با صنعت

8- ارتقاء و توسعه نظام زنجیره تامین در هلدینگ و شرکت های تابعه

9- توسعه سرمایه های انسانی با تاکید بر جذب و نگهداری نیروهای متخصص و توانمندسازی آنها

10- بهبود بهره وری و کاهش بهای تمام شده محصولات در شرکت های تابعه

11- ارتقا و یکپارچه سازی نظام های اطلاعاتی در هلدینگ و شرکت های تابعه